Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu — co obejmuje?

Piotr Adamus

redaktor portalu UbezpieczamyMieszkanie.pl

2 min.

Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu to najbardziej podstawowy rodzaj polisy zabezpieczający nieruchomość na wypadek zdarzeń losowych. Koszt polisy jest stosunkowo niewielki biorąc pod uwagę korzyści płynące z zabezpieczenia. Czy taka ochrona jest jednak wystarczająca? Co obejmuje ubezpieczenie murów nieruchomości i elementów stałych? Sprawdź!

Czym jest ubezpieczenie murów mieszkania?

Najprościej rzecz ujmując ubezpieczenie murów i elementów stałych jest to polisa zabezpieczająca konstrukcję domu na wypadek zdarzeń losowych. O tym, czym są zdarzenia losowe i jak ograniczyć ich szkody można przeczytać w osobnym artykule. Zapraszamy do lektury. 

O ubezpieczeniu murów najczęściej słyszymy w momencie zaciągania kredytu hipotecznego – konieczność zakupu tego rodzaju polisy zwykle wymusza na nas bank. Jest to uzasadnione – w końcu zależy mu na zabezpieczeniu inwestycji.

Coraz więcej właścicieli nieruchomości zdaje sobie jednak sprawę, że ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim możliwość finansowego zabezpieczenia się na wypadek różnych zdarzeń losowych.

Nie na wszystko mamy wpływ; kradzieże, zalania, zniszczenia dachu po wichurze to sytuacje niestety powszechne – ubezpieczając się na ich okoliczność możemy uniknąć poważnych problemów finansowych.

Czym są elementy stałe w polisie mieszkaniowej?

Wraz z ubezpieczeniem murów towarzystwa ubezpieczeń oferują ochronę elementów stałych. Są to urządzenia, meble, instalacje wbudowane lub zainstalowane na stałe wewnątrz nieruchomości. 

Do elementów stałych zaliczamy m.in.:

  • sprzęt AGD w zabudowie,
  • meble na wymiar,
  • instalacje, np. grzewczą, elektryczną, wodną, czy gazową,
  • grzejniki, wentylacje, klimatyzację,
  • armaturę łazienkową wmontowaną na stałe (np. umywalkę, kabinę prysznicową, wannę),
  • tynki, glazurę, parkiety – materiały, które zabezpieczają podłogę i mury,
  • zabudowy balkonów,
  • kominy, pompy ciepła,
  • monitoring,
  • antenę satelitarną, itd.

Elementy stałe objęte ochroną są dokładnie określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego ubezpieczenia mieszkania. Warto dokładnie je przeanalizować przed zakupem jakiejkolwiek polisy.

Ubezpieczenie murów – co obejmuje?

Jak już wspominaliśmy tego rodzaju polisa zapewnia podstawową ochronę konstrukcji domu oraz pokrycia dachowego. Naturalnie, można – i warto! – poszerzyć zakres ochrony choćby o ubezpieczenie mienia ruchomego, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. 

Ubezpieczenie murów chroni nieruchomość przed skutkami zdarzeń wywołanych żywiołami, np. przez pożar, powódź, huragan, trzęsienie ziemi, ale również przed skutkami nagłego wzrostu napięcia w sieci elektrycznej, a także dewastacji.

Zakres ubezpieczenia będzie się różnił w zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale również od wybranego pakietu. 

Wielu ubezpieczycieli oferuje ochronę również na wypadek włamania lub kradzieży.

Gdzie kupić ubezpieczenie murów i elementów stałych?

Ubezpieczenie nieruchomości można zakupić w największych towarzystwach ubezpieczeniowych, np. w Nationale Nederlanden, PZU, Warta, Uniqa, Aviva, Proama, czy Allianz.

Koszt ubezpieczenia murów mieszkania lub domu będzie się różnił w zależności od zakresu ochrony, ryzyka ubezpieczeniowego oraz wybranej sumy ubezpieczenia. 

Piotr Adamus

redaktor portalu UbezpieczamyMieszkanie.pl

Pasjonat marketingu zaangażowany społecznie. W świecie ubezpieczeń działa od ponad dwunastu lat. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.

Udostępnij ten artykuł:

Oszczędź nawet 40%
na polisie!

Porównaj nawet 30 ofert ubezpieczenia nieruchomości.

Te artykuły także mogą Ci się spodobać

Ubezpieczenie ruchomości domowych. 3 powody, dla których warto je mieć

13 lipca 2022

Ubezpieczenie ruchomości domowych to tani sposób na zabezpieczenie wyposażenia domu i cennych przedmiotów na wypadek wielu zdarzeń losowych. Co obejmuje...

Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu — co obejmuje?

13 lipca 2022

Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu to najbardziej podstawowy rodzaj polisy zabezpieczający nieruchomość na wypadek zdarzeń losowych. Czy taka ochrona jest...

Zdarzenia losowe – czym są i jak uchronić przed nimi mieszkanie lub dom? 

13 lipca 2022

Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się nam w najmniej oczekiwanym momencie i mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jak temu zapobiec? Odpowiedzią może być zakup...