Ubezpieczenie ruchomości domowych. 3 powody, dla których warto je mieć

Piotr Adamus

redaktor portalu UbezpieczamyMieszkanie.pl

4 min.

Ubezpieczenie ruchomości domowych to tani sposób na zabezpieczenie wyposażenia domu i cennych przedmiotów na wypadek wielu zdarzeń losowych. Co obejmuje ubezpieczenie mienia ruchomego? Kiedy polisa mieszkaniowa będzie przydatna? Dowiesz się tego z artykułu.

Ruchomości domowe – co to?

Ruchomości domowe to inaczej przedmioty oraz wyposażenie domu, które nie są przytwierdzone lub też zamontowane na stałe w domu lub mieszkaniu. Zaliczamy do nich, np. meble (z wyjątkiem tych w zabudowie), wyposażenie AGD wolnostojące, sprzęt fotograficzny, ubrania, dokumenty tożsamości, wózek dziecięcy, telewizory, biżuterię, itd.

Ubezpieczyciele mogą w różny sposób definiować mienie ruchome, dlatego przed zakupem jakiejkolwiek polisy warto najpierw zapoznać się z definicjami znajdującymi się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Podsumowując, mienie ruchome to po prostu rzeczy znajdujące się w domu i należące do ubezpieczonego, a także domowników, nie będące przymocowanymi na stałe elementami wyposażenia.

Na czym polega ubezpieczenie ruchomości domowych?

Ubezpieczenie ruchomości domowych umożliwia zabezpieczenie swojego mienia znajdującego się w domu na wypadek różnych zdarzeń losowych, np. pożaru, zalania przez sąsiada, włamania lub kradzieży. 

Tego rodzaju polisa jest równie ważnym elementem, jak ubezpieczenie murów i elementów stałych, ponieważ w razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel wypłaci stosowne świadczenie, które (przy dobrze dobranej polisie) zrekompensuje straty materialne.

Głównym celem ubezpieczenia ruchomości domowych jest więc zabezpieczenie finansowe właściciela domu przed niespodziewanymi, wysokimi kosztami remontu lub naprawy na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Zakres polisy i ochrony ubezpieczeniowej może być bardzo różny i zależy po prostu od oferty dostępnej u danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto więc przejrzeć kilka przykładowych produktów i zastanowić się, jaki rodzaj ochrony jest nam potrzebny.

Do najczęściej powtarzających się ruchomości domowych objętych ochroną zaliczamy:

  • sprzęt wolnostojący AGD,
  • urządzenia RTV,
  • biżuterię i zegarki.

Wielu ubezpieczycieli obejmuje ochroną również zwierzęta domowe oraz gotówkę. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup polisy od wszystkich ryzyk (All Risk), która to gwarantuje ochronę na wypadek wszystkich zdarzeń z wyjątkiem tych wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Bardzo często ubezpieczyciele nie poprzestają na ubezpieczeniu samej nieruchomości, ale również oferują ochronę przedmiotów znajdujących się w ogrodzie, czy na balkonie.

Ubezpieczenie ruchomości domowych w PZU – co obejmuje?

Jedno z największych towarzystw ubezpieczeń w Polsce oferuje zarówno ubezpieczenie domu jak i mieszkania na wypadek zdarzeń losowych. W PZU ubezpieczymy ruchomości domowe na wypadek podstawowych zdarzeń losowych związanych z działaniem żywiołów, ale nie tylko! 

W ofercie dostępna jest również ochrona m.in. na wypadek dewastacji, wyłudzenia, kradzieży, czy nieszczęśliwego wypadku psa lub kota. 

Osoby, którym zależy na maksymalnie kompleksowym zabezpieczeniu swojego mienia mogą zainteresować się ubezpieczeniem All Risk.

Ponadto dostępne są warianty Standardowy oraz Uniwersalny, które zabezpieczają mienie ruchome od najbardziej powszechnych zdarzeń losowych.

Zdarzenie losoweStandardowy/UniwersalnyOd wszystkich ryzyk
Przepięcie
Pożar
Zalanie
Dewastacja
Kradzież z włamaniem
Wyłudzenie gotówkiX
Uszkodzenie mebli podczas przeprowadzkiX
Nieszczęśliwy wypadek z udziałem zwierzęcia domowegoX
Tabela 1. Przykładowy zakres ubezpieczenia ruchomości domowych w PZU. (Opracowane 13.07.2022 na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie ruchomości domowych?

Ubezpieczenie ruchomości domowych pozwala ustrzec się przed przykrymi i często bardzo kosztownymi skutkami włamania oraz kradzieży. 

Ponadto, szczególnie w odnowionych domach, gdzie wymieniono meble, sprzęty AGD, zdecydowanie warto zainwestować w polisę mieszkaniową rozszerzoną o ochronę mienia ruchomego – koszt naprawy lub wymiany przedmiotów w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych może zrujnować nie jeden domowy budżet.

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której następuje przepięcie i telewizor lub inne urządzenie zwyczajnie się psuje. A co jeśli zaleje nas sąsiad lub pęknie w domu rura? Zniszczeniu wskutek zalania mogą wówczas ulec nie tylko podłogi, drzwi czy ściany, ale również meble oraz urządzenia elektroniczne. Nie wspominając już o skutkach pożaru.

Takich sytuacji nie sposób przewidzieć, można jednak się na nie przygotować – do tego właśnie służy ubezpieczenie ruchomości domowych.

To, ile kosztuje ubezpieczenie ruchomości domowych obliczy kalkulator

Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć swoje mienie ruchome odpowiednią polisą, możesz skorzystać z naszego Rankingu Polis Mieszkaniowych. Dzięki niemu w szybki sposób porównasz ubezpieczenie ruchomości domowych dostępne u kilku ubezpieczycieli. 

Zastanawiasz się, ile może kosztować ochrona ubezpieczeniowa Twojego domu lub mieszkania? – Wypełnij krótki formularz, a doradca ubezpieczeniowy przedstawi Ci najkorzystniejsze cenowo oferty.  

Piotr Adamus

redaktor portalu UbezpieczamyMieszkanie.pl

Pasjonat marketingu zaangażowany społecznie. W świecie ubezpieczeń działa od ponad dwunastu lat. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec.

Udostępnij ten artykuł:

Oszczędź nawet 40%
na polisie!

Porównaj nawet 30 ofert ubezpieczenia nieruchomości.

Te artykuły także mogą Ci się spodobać

Ubezpieczenie ruchomości domowych. 3 powody, dla których warto je mieć

13 lipca 2022

Ubezpieczenie ruchomości domowych to tani sposób na zabezpieczenie wyposażenia domu i cennych przedmiotów na wypadek wielu zdarzeń losowych. Co obejmuje...

Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu — co obejmuje?

13 lipca 2022

Ubezpieczenie murów mieszkania lub domu to najbardziej podstawowy rodzaj polisy zabezpieczający nieruchomość na wypadek zdarzeń losowych. Czy taka ochrona jest...

Zdarzenia losowe – czym są i jak uchronić przed nimi mieszkanie lub dom? 

13 lipca 2022

Zdarzenia losowe mogą przydarzyć się nam w najmniej oczekiwanym momencie i mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jak temu zapobiec? Odpowiedzią może być zakup...